מורשת - עם מופע שלנו


בית הבאר, נתניה

 

באמצע ספטמבר הוזמנו להופיע בנתניה באירוע התרמה, שהתקיים באתר מורשת בשם "בית הבאר". מעולם לא שמענו על האתר הזה, למרות ששנינו בילינו הרבה בנתניה לפני שנים רבות. (לארי התגורר בנתניה מגיל בר מצווה ועד לאחר שהתגייס והוריה של מינדי התגוררו בעיר שש שנים.) שנינו הופתענו מאוד לגלות את המוזיאון המעניין הזה, המספר את סיפור ההיסטוריה העשירה של ראשיתה של העיר נתניה, שנות העלייה לפני קום המדינה וייסודה של מדינת ישראל.

 

יש באר מים שעדיין מתפקד ועמוק בצורה מפתיעה! ניתן לראות קצת מהמוזיאון ואת הבאר בתמונות ובסרטון קצר למטה.

 

 

מתוך אתר האינטרנט של המוזיאון:

 

שריד לחוות “פרדס הגדוד” שהתמחתה בגידול פרדסים והוקמה בשנת 1927, כשנתיים לפני הקמת נתניה, על ידי חמישה שותפים מהארץ ומחו”ל, כולם ותיקי הגדודים העבריים שהצליחו לקבל כמשוחררי מלחמה זיכיון מהנציב העליון [הבריטי] לרכישת הקרקע. החווה נבנתה כחצר מרובעת ובצדה המזרחי ניצב בית הבאר שבקומתו העליונה התגורר מנהל החווה. סביב למתחם ניטעו פרדסים. החווה התקיימה כיישוב עצמאי ובו מספר משפחות ובית ספר. עד קום המדינה שימשו החווה והפרדסים כבסיס לפעולות “ההגנה” והסתרת מעפילים. בית הבאר משמש כיום כמוזיאון לתולדות נתניה בשנים 1928-1948, תקופה של 20 שנה, בה העיר הייתה במעמד של מושבה.

 

 

מה באתר: במקום פועל מרכז הדרכה ומבקרים לתולדות נתניה וההתיישבות בחוות “פרדס הגדוד”. באר המים של החווה שעדיין עובדת ושואבת מים: תצוגת צילומים המתארים את ראשיתה של נתניה, מוצגים מן התקופה, סרטונים וסיפורים מרתקים על המשפחות הראשונות, עץ השקמה המפואר, מעפילים ומחתרות בחצר תצוגה מרהיבה של תמונות גדולות על עברה של נתניה, סירת מעפילים וכלי עבודה בני התקופה.

 

 

ותודה רבה לתמי, מנהלת המוזיאון, עבור הצילומים ששלחת לנו! 😊

ליצירת קשר
054-6446396 / 050-5921628
[email protected]
או
[email protected]