ימי הולדת מוזיקליים

 

שניים מהמוזיקאים האהובים עלינו ביותר משנות ה-60 וה-70 חוגגים החודש ימי הולדת - דון מקלין שנולד ב-2 באוקטובר 1945 ופול סיימון שנולד ב-13 באוקטובר 1941. הנה מספר עובדות מהנות על האומנים האייקוניים האלה:

 

דון מקלין

·        השיר “American Pie” של דון מקלין נבחר לאחד מחמשת השירים הטובים ביותר של המאה העשרים בסקר של האגודה הלאומית לאומנויות וההתאחדות לתעשיית ההקלטות באמריקה. ארבעת השירים האחרים היו:
 This Land is Your Land
Somewhere Over the Rainbow
 Respect
White Christmas

·        דון מקלין זכה בתחרות זמרי הפולק ביריד העולם 1964 בניו יורק. (ביקרו שנינו ביריד זה, כמובן מבלי להכיר זה את זו וכמובן לא היינו נוכחים בתחרות שירי הפולק היות שהיינו בני 1 ו-6!)

·        דון מקלין תמיד שר את השיר “American Pie” במופעים שלו, למרות שמועות שאומרות אחרת.

·        אגדה אורבנית טוענת כי American Pie היה שמו של המטוס של באדי הולי. זה לא נכון. לבאדי הולי לא היה מטוס והמטוס בו הוא מת היה מטוס מסוג ביצ'קרפט בוננזה ללא שם.

·        ג'וני קאש כתב את השיר “I Wish I Could Yodel” לאחר ששמע את דון שר את השיר “Lovesick Blues” בביתו של קאש.

·        השיר “And I Love You So”  של דון מקלין הוא השיר האחרון באלבום "אלביס בקונצרט," האלבום האחרון שאלביס הקליט.

·        דון מקלין הוא רוכב סוסים מיומן. הוא הבעלים של שלושה סוסי אפלוסה והוא גם אימן אותם. יש לו 50 זוגות מגפיים מערביים והוא לובש רק מכנסי ג'ינס מסוג Levi’s 501.

·        לדיוויד ניו, מעריץ בריטי, דמות צבעונית של דון מקלין מקועקעת על כל גבו. הוא היה המעריץ הראשון שעשה זאת ב -1978.

·        מקלין ייסד את "קרן דון מקלין" המממנת לימודי מכללה עבור סטודנטים חסרי אמצעים. הקרן גם תורמת למקלטי חסרי בית ולארגונים המספקים מזון לנזקקים במדינת מיין.

·        דון אפילו כתב שיר שנקרא ... שיר יום הולדת!

פול סיימון

·        פול הוא איטר, אך הוא מנגן בגיטרה כאילו הוא ימני. (והוא לפעמים כותב ביד ימין, במיוחד כשהוא חותם את שמו עבור מעריצים!)

·        כשסיימון וגרפונקל הופיעו לראשונה כצמד, הכינוי שלהם היה "טום וג'רי". גרפונקל אימץ את הכינוי טום גרף והכינוי של סיימון היה ג'רי לנדיס. מספר שנים מאוחר יותר, עדיין לפני שקראו לעצמם סיימון וגרפונקל, סיימון שינה את כינויו ל"פול קיין" ואילו גרפונקל היה ידוע בשם ארטי גאר. בשנת 1958, הוציא סיימון את אחד משירי הסולו הראשונים שלו"True or False"  והוא השתמש בכינוי True Taylor.

·        רשות השידור הבריטי ה-BBC סירב להשמיע את הלהיט של סיימון "Kodachrome" והשיר לא יצא כסינגל בבריטניה בגלל זה.

·        סיימון היה מתוכנן לשחק את התפקיד של סגן דאנבר בסרט מלקוד 22 (1970) אך ביטלו את התפקיד.

·        סיימון הופיע כמפיק תקליטים בסרט של וודי אלן אנני הול בשנת 1977.

·        כשנשאל אם יש שירים שהוא כתב שכיום הוא מתחרט על הקלטתם, סיימון אמר שלא. עם זאת, הוא אומר שהוא לא היה רוצה שיזכרו אותו בהקשר לשיר "Feelin 'Groovy".

·        כשעבד על חומר לאלבומו “So Beautiful Or So What” סיימון יצר קשר עם בוב דילן עם הרעיון ששניהם, שהופיעו יחד בסיבוב הופעות בשנת 1999, יקליטו דואט. בקשתו של סימון לשיתוף פעולה לא נענתה.

·        הזמרת אידי בריקל הייתה האורחת המוזיקלית בתוכנית הטלוויזיה Saturday Night Live  בשנת 1988 וסיימון במקרה עמד בצד וצפה בהופעה שלה. כשהבחינה בו, היא לא יכלה להתרכז והיא התאהבה בסיימון ממבט ראשון. הם נישאו בשנת 1992, והם עדיין נשואים באושר עד עצם היום הזה.

והנה עוד כמה זמרים מפורסמים שיש להם ימי הולדת החודש (כאלה שביצענו את המוזיקה שלהם במהלך השנים):

Chubby Checker

Chuck Berry

Cliff Richard

Daryl Hall

Grace Slick

שנפטרה השבוע ☹ - Helen Reddy

Jackson Browne

Jim Seals

John Lennon

Julie Andrews

Lindsey Buckingham

Richard Carpenter

Sting

Taffy Nivert-Danoff

Tom Paxton

Tom Petty

 

 

ליצירת קשר
054-6446396 / 050-5921628
[email protected]
או
[email protected]